logo

درباره آوین نت

شرکت آوین نت در سال 1387 با تمرکز بر تولید محصولات نرم افزاری تحت وب، طراحی و پیاده سازی وب‌ سایت (طراحی سایت)، میزبانی وب، بهینه سازی سایت، پشتیبانی سایت، خدمات مرتبط در حوزه ی وب تاسیس شد.
info@avinnet.com
031-33391377
اصفهان - خیابان باهنر

روبروی کوچه 27 - اسپادانا سامان

واحد فروش : 09362349036

واحد پشتیبانی : 33391378-031

info@avinnet.com

support@avinnet.com

۱۰ نکته برای نوشتن یک مطلب جذاب و سئو شده

۱۰ نکته برای نوشتن یک مطلب جذاب و سئو شده

5/5 - (1 امتیاز)

مانند تمامی مطالبی که به صورت کتاب، روزنامه، مجله و … نوشته می شود، نوشتن پست های وبلاگ نیز نیاز به مهارت دارد. برای این که کاربران را نسبت به مطلب نوشته شده خود علاقه مند کنید، باید درباره ساختار مطلب خود فکر کنید و مقالات جذابی بنویسید. شما می توانید  با ارائه سرفصل ها، زیرعنوان ها و پاراگراف ها به خوانندگان خود در درک مفهوم اصلی یک پست کمک شایانی نمایید.

اگر کاربران یک مقاله را درک کرده و دوست داشته باشند، قطعا بدون این که به آن ها بگویید مطالب سایت شما را به اشتراک می گذارند و به دوستان خود نیز پیشنهاد می کنند تا مطالب سایت را مطالعه کنند. بدین ترتیب بعد از مدتی سایت شما با سیل عظیمی از کاربران مواجه می شود که به صورت انتخابی وارد سایت شما شده اند و علاقه مند هستند افراد بیش تری را نیز به سایت شما دعوت کنند. نمونه این سایت ها در اینترنت بسیار کم است لذا مطالبی که منتشر می شوند نیز ارزش بالایی دارند.

بنابراین، اگر می خواهید سئو سایت خود را بهبود ببخشید و رتبه سایت خود را بالا ببرید، مهارت های نوشتاری خود را ارتقا دهید. با این نکات که در ادامه مطرح می شود در مورد چگونگی نوشتن یک مطلب جذاب و سئو شده آشنا خواهید شد. صرفا نکات به شما آموزش داده خواهد شد و قطعا این شما هستید که می توانید با خلاقیت خود متن های کاملا سئو شده و جذاب بنویسید.

در برخی موارد نوشتن یک متن سئو شده و یک مطلب جذاب می تواند دو هدف متضاد باشد. در واقع، اگر شما می خواهید یک پست خواندنی و SEO شده داشته باشید می بایست کلمات کلیدی خود را درون متن به صورت برجسته قرار دهید. اما استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی، خوانایی متن شما را بسیار دشوار می کند، که قطعا تمایل ندارید چنین اتفاقی رخ دهد. شما می بایست متن خود را به گونه ای بنویسید که هر دو هدف شما (متن سئو شده و یک مطلب جذاب) را در بر بگیرد.

در این مطلب به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه می توانید یک مطلب سئو شده و جذاب بنویسید.

قبل از شروع به نوشتن در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید

قبل از شروع به نوشتن در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید. اگر می خواهید به نتایج جستجو تسلط پیدا کنید، باید بدانید که چه کلماتی توسط مخاطبان شما جست و جو می شود. این چیزی است که باید در مورد آن بنویسید و در متن خود استفاده کنید تا در نتایج جست و جو نمایش داده شوید.

نکات کلیدی برای نوشتن یک مطلب خوب

مطالب وبلاگ شما باید یک نوشتار خوب داشته باشد. هنگام شروع یک پست جدید در وبلاگ، بسیاری از وبلاگ نویسان تنها شروع به نوشتن می کنند و هر آن چه که  در ذهن دارند بدون توجه به نگارش آن تنها می نویسند. این مورد ممکن است برای کسانی که استعداد نوشتن دارند آسان باشد و نتیجه مطلوبی نیز بدست آید اما برخی دیگر از وبلاگ نویسان نیاز به کمک دارند تا خوب نوشتن را بیاموزند. نویسندگی در وبلاگ قوانین خاصی دارد  که می بایست توسط هر وبلاگ نویسی رعایت شود.

۱٫ قبل از نوشتن فکر کنید
به دقت در مورد پیامی که قرار است از طریق یک مطلب به مخاطبان خود منتقل نمایید فکر کنید. چه چیزی می خواهید به خوانندگان خود بگویید؟ هدف مقاله شما چیست؟ و در انتهای مطلب از خوانندگان خود چه چیزی می خواهید؟ قبل از شروع، پاسخ به این سوالات را یادداشت نمایید.

۲٫ یک ساختار برای مطلب خود ایجاد کنید

پست خود را با ایجاد یک ساختار مناسب شروع کنید. هر پست باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • نوشتن مقدمه: در آن می بایست مطلب خود را معرفی کنید

  • بدنه مطلب: در آن می بایست موضوعات اصلی را بیان کنید

  • نتیجه گیری: در انتها می بایست ایده های خلاقانه خود را به صورت خلاصه بیان کرده و با یک نتیجه گیری مناسب مطلب را تمام کنید.

آن چه را که می بایست در مورد ساختار یک مطلب بدانید به صورت خلاصه بیان شد. اکنون آماده اید تا نوشتن مطلب خود را آغاز کنید.

۳٫ از پاراگراف ها استفاده کنید

تمامی افراد از پاراگراف ها استفاده می کنند. اما همه نمی توانند از این ویژگی  به خوبی استفاده کنند. هر جمله جدید به این دلیل که به نظر می رسد خوب است نمی بایست در سطر جدیدی شروع شود. یک دلیل منطقی برای شروع یک پاراگراف جدید وجود دارد. هر پاراگراف باید ایده یا موضوع خود را داشته باشد. از خودتان سوال کنید که ایده اصلی هر پاراگراف چیست. شما باید بتوانید این ایده اصلی را تنها در یک جمله خلاصه کنید. تصور کنید کل این مطلب در یک پاراگراف نوشته شود، قطعا کاربر با مشاهده چنین مطلبی سریعا صفحه مربوط به مطلب را بسته و سایت را نیز ترک می کند.

۴٫ از عنوان استفاده کنید

عنوان ها ساختار یک مطلب را مشخص می کنند، بنابراین از آن ها استفاده کنید. این ویژگی تنها برای خواندن مطلب و درک بهتر آن نمی باشد، بلکه برای موتورهای جست و جو نیز اهمیت دارد. عنوان ها به گوگل کمک می کنند تا موضوعات اصلی مطلب شما را درک کند و در نتیجه می تواند در رتبه بندی سایت شما نیز تاثیر مثبت داشته باشد. از زیرعنوان ها برای نمایش بیش تر کلمات کلیدی در مطلب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی خود را در برخی از زیرعنوان ها استفاده کرده باشید. اما نباید بیش از حد از کلمات کلیدی در زیرعنوان ها استفاده کنید. زیرعنوان ها باعث درک بهتر مطلب می شوند و باعث می شود خواندن مطلب برای کاربران جذاب باشد.

۵٫ استفاده از کلمات سیگنال

کلمات سیگنال به کاربران کمک می کند تا از طریق متن ایده های اصلی مطلب شما را درک کنند. برای مثال، سه دلیل برای خرید محصولات سایت شما توسط کاربران وجود دارد. شما باید از کلمات سیگنال مانند “اولین در بین همه”، “دوم” و “در نهایت” استفاده کنید. هم چنین، کلماتی مانند “با این حال”، “مطمئنا” و “در واقع” یک سیگنال واضح برای خوانندگان شما خواهد بود. خوانندگان بلافاصله متوجه خواهند شد که یک نتیجه گیری پس از کلماتی مانند ‘در نتیجه’، ‘بنابراین’ یا ‘به همین دلیل’ وجود دارد. بنابراین کلمات سیگنال بسیار مهم هستند و می بایست به ساختار متن خود آن ها را اضافه کنید.

۶٫ اجازه دهید دیگران پست شما را بخوانند

قبل از انتشار پست خود، اجازه دهید شخص دیگری آن را بخواند. از او بپرسید آیا مفهوم اصلی مطلب شما را درک می کند؟ در نهایت از آن ها بخواهید تا خطاهای املائی و اشتباهات دستوری مطلب شما را اصلاح کنند.

۷٫ بهینه سازی طول مقاله

اطمینان حاصل کنید که مقاله شما حداقل ۳۰۰ کلمه است. با این حال، گوگل مقاله های طولانی را دوست دارد. اگر مقاله شما بیش از حد طولانی باشد خواندن آن برای مخاطب سخت می گردد و ممکن است بدون اینکه مطلب را تا انتها بخواند از آن خارج شود. فقط زمانی می توانید مطالب طولانی بنویسید که مهارت کافی در نویسندگی داشته و در مطالب خود از عنوان ها و زیر عنوان های جذاب استفاده کرده باشید و در متن نیز بیش از حد وارد حاشیه نشده باشید.

۸٫ لینک دادن به محتوای قبلی

اگر قبلا مطالب مشابه موضوع پست فعلی خود نوشته اید، فراموش نکنید که این پست ها را با هم مرتبط کنید. تاثیر لینک های داخلی بر سئو سایت انکارناپذیر است. بدون لینک دهی، محتوای شما نمی تواند در نتایج جست و جو رتبه بندی شود. با استراتژی پیوندهای داخلی، می توانید نشان دهید که کدام محتواها به هم ارتباط دارند و کاربران با مراجعه به آن لینک ها می توانند به جزئیات بیش تری دست پیدا کنند و در نهایت باعث ماندگاری بیش تر کاربران در سایت شما خواهد شد. این مورد قطعا تاثیر مثبتی در رتبه سایت شما  برای موتورهای جست و جو خواهد داشت.

۹٫ به طور منظم مطالب را اضافه کنید

اضافه کردن منظم پست ها در سایت به گوگل می گوید که وب سایت شما زنده است. اگر یک وب سایت فعال نباشد Google آن را کم تر ردیابی (crawl) می کند و این ممکن است بر رتبه بندی سایت شما تاثیر منفی داشته باشد. اما فقط با ارسال پست به صورت منظم بر روی سایت به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. اطمینان حاصل کنید که محتوای تولید شده دارای کیفیت بالا و متناسب با اهداف و جست و جوی کاربران در موتورهای جست و جو باشد. برای معرفی سایت خود به گوگل می توانید آموزش زیر را مطالعه کنید:
نحوه ثبت و بهینه سازی سایت در گوگل


۱۰٫ از افزونه Yoast SEO استفاده کنید

ابزار تجزیه و تحلیل در پلاگین Yoast SEO به شما کمک می کند پست هایی سئو شده و با خوانایی بالا بنویسید. برای شروع کلمه کلیدی را انتخاب کنید، چرا که این مهم ترین عبارت جست و جو شما خواهد بود تا کاربران از طریق آن مطلب شما را پیدا کنند. سپس تمامی پارامترها را بررسی نمائید تا ببینند آیا پست شما بهینه شده است یا خیر.

پلاگین Yoast SEO پست شما را بررسی می کند تا ببیند آیا شما از عبارت کلیدی در مکان های مناسب مانند عنوان، توضیحات متا، متن alt و URL استفاده کرده اید.

این افزونه خوانایی متن شما را بررسی می کند که آیا جملات یا پاراگراف های شما خیلی طولانی است؟ Yoast SEO بررسی دقیقی بر روی طول پاراگراف ها و جملات دارد و به سختی می توانید از آن نمره کامل را دریافت کنید.

پیوندهای داخلی و خارجی و تصاویر را در مطلب چک می کند. Yoast SEO Premium حتی پیشنهادات مربوط به پیوندهایی به مقالات مرتبط در سایت شما ارائه می دهد.

هم چنین بررسی می کند که آیا صفحات دیگر در وب سایت شما از یک کلمه کلیدی متمرکز استفاده می کند. بررسی این مورد باعث می شود تا به جای ایجاد رقابت در بین مطالب سایت ، همه مطالب برای یک هدف به کار گرفته شوند و در نهایت کلمه کلیدی اصلی شما در موتورهای جست و جو ارزش مند شود.

نتیجه گیری

امروزه دیگر استفاده از روش های غیرمعمول سئو مانند ارسال بازدید غیر واقعی، کپی کردن مطالب از سایت های دیگر، بک لینک گرفتن و … نمی تواند سایت شما را برای همیشه در صدر نتایج جست و جو قرار دهد. در حال حاضر تولید محتوا حرف اول را در سئو می زند. محتوای خوب نیز منجر به ایجاد لینک های قوی، اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی و بازگشت بازدیدکنندگان به وب سایت شما می شود. البته همیشه راه کارهایی وجود دارد که بتوانید مطلب خود را به صورت سئو شده منتشر کنید اما همواره مهم ترین اصل در سئو  نوشتن یک مطلب جذاب با خوانایی بالا می باشد.

مشاوره رایگان 24 ساعته